W realu
gryprzemoc2

Jestem graczem. Będę mordercą?

Tylko w jednej grze online, w którą gram od wielu lat, zabiłem prawie milion przeciwników i ze sto tysięcy awatarów innych graczy. I gwarantuję wam, że wielu ma znacznie lepsze wyniki. Czy wyrasta nam generacja morderców? Telewizja twierdzi, że tak.

W tefałenie właśnie powiedzieli, że zabójca z Waszyngtonu grał w gry, „w których strzela się do ludzi”. Powiedzieli to oczywiście dwa razy, by nikomu nie umknęło. O tym, że filmy sensacyjne pewnie też oglądał już z kolei nie mówili. Bo po co? Mainstreamowe kino, książki, wartościowe seriale z HBO – to wszystko pcha nas jedynie ku górze niczym w teoriach Junga. Tylko te cholerne gry i granie w nie to problem, a zarazem dowód ciemnej strony natury zamachowca, przedstawiony w materiale telewizyjnym jako opozycja tej dobrej, czyli głębokiej religijności, która jeszcze przecież nikogo nie popchnęła do przemocy.

Ale ironia na bok. Zapomnijmy na chwilę o całej napince, bo szkoda nerwów. Na naszych oczach ta sama historia toczy się przecież po raz n-ty. A to oznacza beznadziejny przypadek. Chorobę nieuleczalną z przebiegiem takim jak zawsze. Gdzieś ktoś kogoś zabija, wysadza lub przetransportowuje na drugą stronę rzeki Charona. Potem w telewizji mówią, że zabójca grał w gry, czasem nawet nie dodając, że w te brutalne, bo to oczywiście w domyśle to samo. A jutro zacznie się ciąg dalszy, bo podchwyci to ktoś z tzw. prasy opiniotwórczej i zabierze się za nabijanie wierszóweczki. Potem pójdzie już gładko. Przyjdzie czas na podrasowywanie tematu, by nabrał nieco hollywoodzkiej epickości. Pomocną dłoń wyciągnie pewnie nowe GTA. I za jakiś tydzień gdzieś się dowiemy, że to przez GTA V zabijano w Waszyngtonie. Mimo że w momencie premiery zamachowiec już nie żył.

Cóż, same old story. Dziennikarz nie zna się na grach, więc się wypowiada. Wypadałoby zatem machnąć na to ręką. A mimo to zamiast szykować już piwko na wieczór z Ligą Mistrzów siedzę i płodzę zdania do tego felietonu. Wiecie dlaczego? Nie dlatego, że obraz gier ucierpi przez reportaż w Faktach, bo gry sobie poradzą bez telewizji. Uderzające jest po prostu to, jak łatwo telewizja, czyli medium, które jak żadne inne przyczynia się do upadku i degrengolady wszystkiego, co się rusza, od lat radośnie zrzuca z siebie odpowiedzialność i strzepując łupież z marynarki mówi między słowami: „My jesteśmy spoko. To przez gry ludzie zabijają się na ulicach.”

Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że ten teatrzyk będzie trwał w najlepsze. Nie pomogą znawcy tematu, nie pomogą wyniki badań, nie pomoże statystyka. Dlatego tych wszystkich argumentów, które wskazują na to, że granie nie czyni z normalnych ludzi morderców, nie będę Szanownemu Panu Redaktorowi Z Tefałenu przytaczał. Po pierwsze, i tak tego pewnie nie przeczyta. Po drugie, za dwadzieścia minut zaczyna się wspomniana Liga Mistrzów. Chciałbym odwołać się jednak do jednej rzeczy, takiej zdroworozsądkowej.

Mordercy tacy jak Breivik, czy Aaron Alexis z Waszyngtonu to nie są nastolatki, którym dopiero kształtuje się kręgosłup moralny. To ludzie dorośli, którzy – i co Pan na to, Panie Redaktorze? – są w wielu ostatnich przypadkach osobami w wieku średnim; przedstawicielami pokolenia, które wcale nie wychowywało się na grach od kołyski i nie dostawało Playstation na chrzciny. Zatem sugerowanie, że to przed komputerem ludzie ci „dojrzeli” do zabijania równoznaczne jest z postawieniem tezy, że gry są typowym praniem mózgu, zdolnym przekabacić człowieka z ukształtowanym kręgosłupem moralnym w kandydata na mordercę. A to z kolei oznacza, Szanowny Panie Redaktorze, że w samych Stanach Zjednoczonych mamy jakieś 180 milionów potencjalnych terrorystów. Bo mniej więcej tyle osób gra tam w gry.

Że co? Że w takim razie mogą wchodzić w grę inne czynniki? Może nawet takie z deka ważniejsze, jak osobowość, choroba psychiczna, wychowanie, stres, czy sytuacja życiowa? Brawo, brawo, brawo. Proponuję następnym razem przyglądać im się głębiej, bo tak się składa, że koegzystencja „i grał, i zabił” to niekoniecznie to samo, co przyczynowość „grał, więc zabił”.

Udostępnij

Facebook Comments

Historie

cod10

Czuwanie w wirtualu przy chorym w realu

ser4

Zdalnie doprowadzał do awarii serwerów. Stał się idolem tych, którym zepsuł grę

wyp1

Zakup gry to nie wyjście po bułki. Może być wyprawą po Złote Runo

proces

O wirtualnym procesie, który poszedł nie tak

wypal2

Wypalenie zawodowe? Skonsultuj się z graczem lub famaceutą

gho

Non Omnis Moriar 2.0. Czyli o graniu z duchem

zaw

Zawał serca kilkadziesiąt centymetrów dalej

7368012472_a3a38e5672_o

Jak (nie) zdradzić partnera w grze video

cierp

Cierpliwość popłaca. Nie tylko w realu

wdowy

Wdowy po graczu

fsy2

W sieci grasuje mściciel

niemo

Z niemożliwym da się wygrać

vam

Zgryz

eth

Etos zalogowany. Czy wirtualność uczy dobra?

leer1

Leeroy Jeenkins. Człowiek i krzyk

osta

Ostatnie życzenie

inf3

Infiltracja 2

hea

Ręce, które leczą

mank

Żona Mankrika. Kobieta trudno dostępna

ggggggggg

Miłość w czasach gier online

swifty

Areszt na żywo. Grał i go zwinęli

gang

Gracz kontra gangsterzy

los

Dzielny Hans i zły łoś

chloro

Gwałt w wirtualu. Konsekwencje w realu

bitwagraczy

Bitwa o szósty okruch

toksyczne

W wirtualności, jak w realu, nie wszyscy się z wszystkimi lubią

farmerzy3

Skazani na granie. Dosłownie.

gri

Grieferzy. Psychole wirtualnych światów

lordbrit

Zabójstwo inne niż wszystkie

podziemie1

Seksualne podziemie w World of Warcraft

smiercwgrach

Gdy umiera gracz, ginie jego awatar

infilt

Infiltracja

Epidemia

Epidemia

psy

Chcieć to móc!

boski

O graczu, który jeden dzień był bogiem

outland

Outland

Polub blog na Fejsie :)